Junior Penetration Tester – Bit Sentinel

Cine este Bit Sentinel

Bit Sentinel este una dintre cele mai cunoscute companii din România care oferă servicii de securitate cibernetică. Echipa este formată din specialiști cu o competență completă de cunoștințe ofensive și defensive care au experiență de lucru în cele mai exigente medii.

Ne-am angajat să creștem împreună și să învățăm continuu și, mai important de atât, căutăm oameni curioși, cu mintea ageră și pasionați de infosec, care să se alăture nouă.

Dacă îți dorești să faci parte dintr-o echipă tânără, cool și dinamică, mereu pregătită pentru noi provocări, atunci suntem echipa potrivită pentru tine!

Cine ești tu

  • Ai experiență anterioară în competiții de securitate cibernetică, cum ar fi UNbreakable România, ROCSC, ECSC, DCTF;
  • Ai experiență anterioară și un profil public în platforme precum CyberEDU, Hackthebox sau TryHackMe;
  • Ești pasionat de domeniul IT și rețelistică;
  • Vrei să îți dezvolți abilitățile de securitate informatică și de penetration testing;
  • Îți place să observi tipare, dar poți să analizezi și imaginea de ansamblu;
  • Știi să-ți prioritizezi task-urile;
  • Comunici bine și îți place să lucrezi în echipă;
  • Vorbești fluent limba engleză.

Ce te-ar mai putea ajuta în acest rol

  • Cunoștințe de bază în domeniul securității IT;
  • Orice fel de certificare în domeniul securității IT reprezintă un plus;
  • Abilitățile de programare în Python, Ruby, PHP, NodeJS sau Java sunt considerate un avantaj;
  • O certificare profesională constituie un avantaj (OSCP, OSCE, GIAC CPEN, CREST CRT, CEH sau echivalent);
  • Te-ar mai putea ajuta cunoștințe despre standardele de securitate, cum ar fi ISO27001, PCI DSS, GDPR;
  • Experiență în dezvoltarea de sisteme, administrarea de sisteme și/sau administrarea de rețele.

Care vor fi responsabilitățile tale

În acest rol, veți avea șansa de a lucra și de a învăța de la profesioniști care se concentrează pe furnizarea celor mai bune servicii de securitate cibernetică pentru clienții noștri. Asfel, vei învăța:

  • Cum se execută un penetration test complet împotriva unei aplicații web;
  • Cum se execută un penetration test complet împotriva perimetrului unei rețele;
  • Cum se execută un penetration test complet împotriva unei infrastructuri wireless;
  • Metode de ocolire a mecanismelor de securitate;
  • Fundamentele unei arhitecturi, atacuri de tip Buffer overflow, Heap Overflows, Shellcoding etc.;
  • Criptografie;
  • Cum scrii un raport de penetration testing.

De asemenea, te vei putea implica și în următoarele proiecte:

  • CyberEDU – platforma de e-learning și formare în domeniul securității cibernetice pentru studenți, organizații și profesioniști în domeniul securității informatice
  • UNbreakable România – cel mai complex program de educație în securitate cibernetică pentru liceenii și studenții din România
  • DefCamp – cea mai mare conferință de securitate cibernetică și hacking din Europa Centrală și de Est

Vrei să fii Junior Penetration Tester la Bit Sentinel?

Ne vom ocupa ca CV-ul tău să ajungă la persoana potrivită!